LRSEF Students Win at State!

Congratulations to the LRSEF students who won at the Kentucky State Science and Engineering Fair! Read on for more information.

2016 KY-SEF Winners from LRSEF

SENIOR WINNERS

BEST OF FAIR
Julie Nguyen, J. Graham Brown School

BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES
Julie Nguyen, J. Graham Brown School (First Place)

BIOCHEMISTRY
Shruti Wadhwa, Kentucky Country Day (Third Place)

CELLULAR AND MOLECULAR BIOLOGY
Landys Guo, Kentucky Country Day (First Place)

CHEMISTRY
Lillian Hardin, Ballard High School (First Place)
Rambod Edarehchi Gilani, Trinity High School (Second Place)

ENERGY: CHEMICAL
Sriram Satyavolu, Kentucky Country Day (First Place)

ENERGY: PHYSICAL
Natasha Gupta & Tanya Gupta, Ballard High School (Second Place)

ENVIRONMENTAL ENGINEERING
Mariam Prieto-Perez, J. Graham Brown School (Third Place)

MATERIALS SCIENCE
Joshua Jacob, St. Xavier High School (Second Place)

MATHEMATICS
Kara Lee, J. Graham Brown High School (Third Place)

MICROBIOLOGY
Prateek Katta, North Oldham High School (Third Place)

TRANSLATIONAL MEDICAL SCIENCE
Anuj Chhabra, Ballard High School (Second Place)

SPECIAL AWARDS
Sydney Kessler, Ballard, Association for Women Geoscientists Award (Earth & Environmental Sciences)
Alexis Sachleben, Ballard, American Meteorological Society Award (Earth and Environmental Sciences)
Julie Nguyen, J. Graham Brown, American Psychological Association Award (Behavioral and Social Sciences)

JUNIOR WINNERS

BEST OF FAIR- LIFE SCIENCES

Ellie Hummel, St. Francis of Assisi (Third Place)
ANIMAL SCIENCES

Alice Beatty, St. Francis of Assisi (Second Place)

BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES
Emmett King, St. Francis of Assisi (Third Place)

BIOCHEMISTRY
Ruthie Belza, St. Francis of Assisi (First Place)

BIOMEDICAL AND HEALTH SCIENCES
Aliana Conway, St. Francis of Assisi (First Place)

CELLULAR AND MOLECULAR BIOLOGY
Ellie Hummel, St. Francis of Assisi (First Place)
Scott Dues, St. Francis of Assisi (Second Place)

COMPUTATIONAL BIOLOGY AND BIOINFORMATICS
Jack Calvery, St. Francis of Assisi (First Place)

EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCE
Lilly Doninger, St. Francis of Assisi (Second Place)

ENVIRONMENTAL ENGINEERING
Julia Elder, St. Francis of Assisi (Third Place)

MICROBIOLOGY
Elaina Render, St. Francis of Assisi (First Place)

PLANT SCIENCES
Rob Player, St. Francis of Assisi (Third Place)

TRANSLATIONAL MEDICAL SCIENCE
Sophia Bryant, St. Francis of Assisi (First Place)
Molly McGuire, St. Francis of Assisi (Second Place)
Mark Schrenger, St. Francis of Assisi (Third Place)

CHEMISTRY
Eliza Gallagher, St. Francis of Assisi (First Place)
Kaitlin Calvery, St. Francis of Assisi (Third Place)

EMBEDDED SYSTEMS
Charlie Murr, St. Francis of Assisi (First Place)
William Ballantine, St. Francis of Assisi (Second Place)
Ethan Jacob, St. Francis of Assisi (Third Place)

ENERGY: CHEMICAL
Virginia Sheldon, St. Francis of Assisi (First Place)

ENERGY: PHYSICAL
Hannah Martin, Carrithers Middle School (Second Place)

MATERIALS SCIENCE
Jacob Stroud, St. Francis of Assisi (Second Place)
Tarik Hemrekovic, Newburg Middle School (Third Place)

MATHEMATICS
Katherine Martin, St. Francis of Assisi (Second Place)

PHYSICS AND ASTRONOMY
Harper Hall, St. Francis of Assisi (Second Place)

ROBOTICS AND INTELLIGENT MACHINES
Trisha Sexton, St. Francis of Assisi (First Place)

SYSTEMS SOFTWARE
Ritesh Dhakal, St. Francis of Assisi (Second Place)

SPECIAL AWARDS
Mansur Estes, Nur Islamic School, Dr. Barbara Ramey Award (Robotics & Intelligent Machines, Physical Science Division)
Julia Elder, St. Francis of Assisi, Navy Award

BROADCOM MASTERS AWARDS
Sophia Bryant, St. Francis of Assisi
Aliana Conway, St. Francis of Assisi
Lilly Doninger, St. Francis of Assisi
Scott Dues, St. Francis of Assisi
Eliza Gallagher, St. Francis of Assisi

For a complete list of KY-SEF winners, visit: http://kysciencefair.org/2016-ky-sef-winners/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *